Čo je Overshoot Day a prečo je dôležitý?

Overshoot Day nie je len fráza z ekologickej terminológie. Každoročne kolo mája Slovensko prekročí kritickú hranicu spotreby zdrojov, ktorú Zem dokáže obnoviť za jeden rok. Zanedbávanie tejto reality má hlboké a neodvratné dôsledky. Pozrime sa spoločne na to, kedy sme prekročili túto hranicu a ako môžeme všetci – jednotlivci i spoločnosť ako celok – prispieť k udržateľnejšiemu životu.

Overshoot Day: Čo to je a prečo by sme naň mali myslieť

Overshoot Day (Deň prečerpania obnoviteľných zdrojov) je dátový bod, ktorý signalizuje, kedy sme ako ľudstvo vyčerpali všetky obnoviteľné zdroje, ktoré nám Zem môže poskytnúť za jeden rok. Hovoríme, že od toho dňa žijeme na ekologický dlh. Každoročne na Slovensku dosahujeme tento bod skôr, ako sme predpokladali. Aktuálne je to okolo 5. mája, pričom ten svetový bol rok 2023 2. augusta. Čo to znamená pre našu ekologickú stopu a aké sú dôsledky pre našu budúcnosť?

Zväčšujúca sa spotreba, neudržateľné ekonomické modely a znečistenie prírody nám ukazujú, že čas nám rýchlo ubieha. V súvislosti s prekročením Overshoot Day sa otvárajú dôležité otázky o našom prístupe k životu a potrebe naliehavých zmien.

Začať zlepšovať environmentálne návyky môžeme už dnes a od seba. Svoju uhlíkovú stopu si môžeš vypočítať touto kalkulačkou od Inštitútu environmentálnej politiky.

Tipy na šetrné životné návyky a ako môžeme pomôcť planéte každý deň

Ako môžeme spomaliť tento neudržateľný trend? Malé zmeny v každodenných návykoch každého z nás môžu vytvoriť veľký rozdiel. Zvoľme udržateľné alternatívy, minimalizujme tvorbu odpadu, jedzme menej mäsa, do práce jazdíme MHD, bajkom alebo pešo, podporujme obnoviteľné zdroje energie a angažujme sa v aktivitách na ochranu životného prostredia.

Toto môžu robiť ako jednotlivci, tak aj firmy. Tie majú významný vplyv na udržateľnosť a môžu sa na nej aktívne podieľať. Implementácia ekologických a etických postupov do podnikania, znižovanie vlastnej uhlíkovej stopy, investície do energeticky efektívnych technológií, používanie obnoviteľných zdrojov energie a minimalizácia vplyvu na životné prostredie v rámci výrobných procesov sú len niektoré z opatrení. Celé snaženie urýchli audit a optimalizácia odpadového hospodárstva.

Z pohľadu legislatívy sa jedna o uplatnení hierarchie odpadového hospodárstva k čomu pôvodcov odpadu, teda výrobné podniky, zaväzuje zákon o odpadoch.


Zdroj: https://www.nulaodpadu.sk/co-je-obehove-hospodarstvo

Prvým krokom v oblasti odpadového hospodárstva je prevencia vzniku odpadu. Už priamo pri návrhu výrobku musí výrobca myslieť na to, že sa jeho výrobok, rovnako ako jeho obal, stane odpadom, a tak by mal svoj výrobok i jeho obal navrhnúť tak, aby odpad z nich bol pre životné prostredie čo najmenej zaťažujúci. Táto minimalizácia však nesmie ísť na úkor bezpečnosti pre ľudské zdravie ani životné prostredie.

Predtým než sa stane výrobok odpadom, je potrebné zvážiť, či nie je možné výrobok pripraviť na opätovné použitie (opravením, vyčistením). Ak už nejaký odpad vznikne, mal by sa do maximálne možnej miery recyklovať. Ak nie je možná recyklácia, tento odpad by mal byť zhodnotený – napr. energeticky. Až poslednou možnosťou, po vyčerpaní všetkých predchádzajúcich spôsobov, prichádza na rad zneškodňovanie odpadu skládkovaním.

Rovnako je spoločnosť Envirolegal certifikovná na vykonávanie hodnotenia cirkulárnej výkonnosti pomocou nástroja Circularity check, nakoľko sú produkty alebo služby firiem  udržateľné a „cirkulárne“. Nástroj umožňuje firmám a podnikateľom ujasniť si silné a slabé stránky svojho pôsobenia v kontexte obehového hospodárstva a plánovať tak svoj budúci rozvoj. Získajú tým konkurenčnú výhodu a znížia dopad na životné prostredie

Dôležitým krokom je zvyšovanie povedomia. Verejné kampane a vzdelávanie môžu motivovať širšiu verejnosť k prijímaniu zodpovedných rozhodnutí a presmerovaniu svojho životného štýlu na ekologickejšiu cestu.

Aj keď sme hranicu už dávno prekročili, stále máme možnosť zvrátiť smer. Každý z nás je kľúčom k zmene. Záleží na tom, či budeme pokračovať na ceste k prečerpaniu zdrojov, alebo zmeníme náš smer a prispôsobíme sa tak, aby sme žili v harmónii s prírodou a zanechali planétu v čo najlepšom stave aj pre budúce generácie.