Naučte sa zásady bezpečného skladovania bateriek vo vašej firme

Správne skladovanie a likvidácia batérií zvýši bezpečnosť na pracovisku. V dnešnom článku spoločne preskúmame najlepšie postupy pre nikelkadmiové, olovené a lithiové batérie, aby sme minimalizovali riziko a chránili naše okolie a zdravie.

Nikelkadmiové batérie a ich skladovanie a bezpečná likvidácia

Nikelkadmiové batérie – inak aj NíCd sú bežne používané v rôznych spotrebných elektronických zariadeniach. Pri ich skladovaní je dôležité zabrániť kontaktu s kovovými predmetmi a udržiavať ich v suchom prostredí. Pre bezpečnú likvidáciu je vhodné odovzdať ich na zberné miesto alebo recyklačný dvor, kde môžu byť správne spracované a znovu využité. Bezplatný zber nielen bateriek ale aj elektroodpadu sa postará SEWA www.sewa.sk

Ako nakladať bezpečne s olovenými batériami a ešte na nich zarobiť ?

Olovené batérie, ktoré sú často používané v automobiloch a iných zariadeniach, vyžadujú osobitný prístup k skladovaniu. Je dôležité udržiavať ich na suchom mieste, kde nedochádza k výparom kyseliny. Ideálne uloženie v plastovej vaničke, ktorá zabráni v prípade poškodenia batérie úniku kyseliny.  Kov podlieha oxidácii, preto kovová nádoba nie je vhodná. Pri likvidácii by ste ich mali odovzdať na vhodné zberné miesto, pretože obsahujú toxické látky, ktoré môžu spôsobiť poškodenie životného prostredia. Tiež treba spomenúť, že olovené batérie sa dajú predať. Výkup sa realizuje napríklad prostredníctvom firmy AKU-TRANS https://akutrans.sk/vykup/.

Príklady: batérie zo servisu dieselagregátu, vysokozdvižných vozíkov, automobilov a pod.

Lithiové batérie a zodpovedné skladovanie a používanie

Lithiové batérie označované ako LI-ION sú čoraz populárnejšie, a to najmä pre svoju vysokú účinnosť. Používaju sa najčastejšie v telefónoch a iných elektronicých zariadeniach, elektrobicykloch a pod. Pri skladovaní by sme mali zabrániť vystaveniu extrémnym teplotám a udržiavať ich v bezpečnom obale, aby nedošlo k poškodeniu. Pri likvidácii odporúčame odovzdať ich na špeciálne miesto na recykláciu – miesta spätného zberu sú napr. v každej predajni elektra, kde sa môžu správne spracovať. 

Nebezpečenstvo vyplýva už z konštrukcie akumulárora ako takého. Kde sa používajú materiály s vysokou koncentráciou energie spoločne s vysoko horľavými elektrolytmi, tam veľmi pravdepodobne môže vzniknúť nebezpečná zmes s rizikom požiaru. Obzvlášť nebezpečné je, keď líthiová batéria nekontrolovateľným spôsobom uvoľňuje vlastnú uloženú energiu. Akonáhle generované teplo prekročí bod tavenia separátora, dôjde k nekontrolovateľnej reťazovej reakcii, obávanej teplotnej explózii („thermal runaway“). Existujú rôzne názory na použitie vody ako hasiaceho prostriedku. Pretože líthium je veľmi reaktívne, niektorí odborníci neodporúčajú jeho styk s vodou. Nedávne výskumy však naznačujú, že väčšie množstvo vody je schopné požiar líthia utlmiť a účinne hasiť. Ako vysvetlenie sa uvádza, o.i., chladiaci efekt, ktorý spomaľuje ohrievanie článkov.

Ďalším hasiacim prostredkom pre hasenie požiaru spôsobeného líthiovými batériami sú aerosólové hasiace zariadenia.

Najvhodnejší skladovací priestor na tieto batérie sú požiarno odolné skrine na batérie od renomovaných značiek.

Správne skladovanie a likvidácia batérií nie sú len zodpovednosťou jednotlivca, ale aj kľúčom k zachovaniu zdravého životného prostredia. Sledovanie týchto jednoduchých postupov môže mať veľký vplyv na udržateľnosť a ochranu našej planéty.