Obehové hospodárstvo a Circularity Check

Za menej než storočie došlo k zvýšeniu svetovej populácie o dvojnásobok, využívanie neobnoviteľných zdrojov v podobe fosílnych palív vzrástlo 12-násobne, a napriek všetkým varovným signálom a iniciatív hľadajúcim riešenia, i v súčasnosti okolo 50% odpadu vyprodukovaného v krajinách Európy končí v spaľovniach alebo na skládkach. Tieto a ďalšie skutočnosti svedčia o jednom – zmena je neodkladná.

V dnešnej dobe inteligentných technológií a inovatívnych riešení jednoducho musíme myslieť o krok vpred a usilovať sa o taký typ hospodárskeho rastu, ktorý splní požiadavky udržateľnosti a zabezpečí kvalitné podmienky pre socioekonomický a environmentálny rozvoj budúcich generácií.

Preto sa Európska Únia v roku 2015 vydala na ambicióznu cestu od lineárneho hospodárstva k obehovému, s cieľom predĺžiť životný cyklus výrobkov a materiálov a umožniť ich následné opätovné využitie.

Obehové hospodárstvo

Obehové hospodárstvo, cirkulárne hospodárstvo, obehová či cirkulárna ekonomika – nenechajte sa zmiasť, všetko sú to pojmy, s ktorými sa stretneme pri definícii ekonomického modelu, ktorý si za účel dáva znížiť dopad hospodárskej činnosti na životné prostredie, predovšetkým minimalizáciou odpadu a znížením potreby využívania nových neobnoviteľných zdrojov. Ide o dôležitú stratégiu udržateľného rozvoja.

Usiluje sa udržať hodnotu surovín, materiálov a výrobkov čo najdlhšie a napokon ich čo najefektívnejšie vrátiť späť do výrobného cyklu. Zo širšieho hľadiska má takéto udržateľné hospodárstvo viesť k minimalizácii klimatických zmien, boju proti poklesu biodiverzity, deštrukcii biotopov a znečisteniu prírodného prostredia, ale tiež k ďalším výhodám týkajúcim sa zvýšenia bezpečnosti, konkurencieschopnosti a k tvorbe nových pracovných miest. 

Zatiaľ čo donedávna bežná lineárna ekonomika pozostáva z výroby produktu, doby jeho životnosti a jeho následnej premeny na nevyužiteľný odpad, už z názvu vyplýva, že v prípade obehového hospodárstva ide o model využívajúci koncept cyklu. Ten pozostáva z minimalizácie plytvania v priebehu všetkých fáz životnej dráhy výrobku – od jeho návrhu, obstarávania, produkcie a distribúcie, cez obdobie aktívneho využívania s ohľadom na opravy a opätovné použitie, až po spôsoby jeho zberu a recyklácie. Tu sa kruh uzatvára, odpad sa opäť stáva zdrojom.

envirolegal-obehove-hospodarstvo-org

Circularity Check

K dispozícii máme ponuku nástrojov, vďaka ktorým si malé i veľké firmy a investori môžu overiť úroveň cirkularity svojho výrobku či služby.

Takýmto samohodnotiacim nástrojom je systém Circularity Check vyvinutý holandskou spoločnosťou Circular Future, poskytujúcou enviro poradenstvo a konzultácie na tému cirkulárnej ekonomiky pre firmy, podnikateľov i samosprávy, v spolupráci s nemeckou firmou WeSustain, ktorá sa špecializuje na tvorbu softvérov týkajúcich sa udržateľnosti.

Na platforme ecopreneur.eu tak vznikol bezplatný a anonymný nástroj, umožňujúci malým i veľkým podnikateľom na základe dotazníka zistiť, nakoľko sú ich produkty alebo služby udržateľné a “cirkulárne”.

Dotazník, ktorý je k dispozícii aj v slovenskom preklade, pozostáva z približne šesťdesiatich zrozumiteľných otázok, z ktorých každej zodpovedá skóre. Zodpovedaním na otázky sa firma môže dopracovať nielen k celkovej úrovni cirkularity vyjadrenej v percentách, ale aj k čiastkovým hodnotám na základe jednotlivých aspektov obehového hospodárstva – dizajnu a výroby, distribúcie, zberu a recyklácie.

V nasledujúcom kroku Circularity Check umožňuje pozorovať, ako môže firma tieto hodnoty navýšiť implementovaním zásad cirkulárnej ekonomiky či získaním určitých certifikátov. Nástroj teda umožňuje firmám a podnikateľom ujasniť si silné a slabé stránky svojho pôsobenia v kontexte obehového hospodárstva a plánovať tak svoj budúci rozvoj.

Staňme sa súčasťou zmeny

Prechod z lineárneho na obehové hospodárstvo je dlhodobým procesom a my sa v súčasnosti stále nachádzame na jeho počiatku. Akékoľvek regulatívy pre firmy a podnikateľov sa nateraz pohybujú vo sfére odporúčaní a dobrovoľných opatrení.

S novou envirostratégiou do roku 2030, ktorá prioritizuje prechod slovenskej ekonomiky na obehový model sa táto situácia pravdepodobne čoskoro zmení. Už dnes však na slovenskej scéne existuje viacero firiem, podnikov a výrobcov v rôznych sférach, ktoré dokazujú, že udržateľnosť môže byť skutočným prínosom nielen pre naše životné prostredie, ale aj pre komunity a samotných podnikateľov.

Od minimalizácie obalových materiálov a stratégií pre obmedzenie plytvania potravinami, cez využívanie recyklovateľných a recyklovaných materiálov či implementáciu predĺženej záruky a nadštandardného servisu, títo novátori z vlastnej iniciatívy ponúkajú konkrétne riešenia a sú dôkazom, že aj slovenský zákazník dokáže filozofiu udržateľnosti v súčasnosti oceniť ako pridanú hodnotu.

Prečo teda nepriložiť ruku k dielu a nespraviť krok k pozitívnej zmene? Pokiaľ si nie ste istí, kde začať, jednoducho požiadajte o pomoc odborníka. Diagnostika firmy a environmentálne poradenstvo Vám pomôže nájsť udržateľné riešenia šité presne na mieru, vďaka ktorým sa aj Vaša firma stane súčasťou cesty k uvedomenejšej budúcnosti.