Podnik vs. Súhlasy podľa § 97 zákona o odpadoch – alebo ako neprísť k pokute

Pokiaľ už nejaký ten čas podnikáte, iste ste počuli o zákone o odpadoch. Každá spoločnosť pôsobiaca na území Slovenskej republiky má z tohto hľadiska voči štátu rôzne povinnosti. V praxi sa však na tieto povinnosti často zabúda a výsledkom sú nielen kontroly, ale najmä pokuty vyplývajúce z výsledkov týchto kontrol. Aj keď zväčša nebývajú likvidačné, pokiaľ sa pravidelne nabaľujú, sú nepríjemné, zbytočné a vašu firmu môžu stáť množstvo financií, ktoré ste mohli investovať inde – a vtedy nastáva problém.

V tomto článku vám poradíme na čo myslieť, na čo si dávať pozor a ako sa vyhnúť nepríjemnostiam, ktoré vás môžu stáť nielen nemalé peniaze, ale aj obmedziť podnikanie.

Odpadové hospodárstvo podľa zákona

Ekológia sa aj pre slovenské firmy stáva čoraz dôležitejšou otázkou, na ktorú je potrebné hľadať nové, modernejšie a efektívnejšie odpovede. V reálnom svete to znamená, že každá spoločnosť musí dopredu myslieť na odpad, ktorý vyprodukuje a venovať mu dostatok pozornosti. Tento odpad nestačí iba jednoducho vyhodiť – kamkoľvek, kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom.

Zákon o odpadoch podnikateľom určuje podmienky a usmernenia, vďaka ktorým je zneškodňovanie odpadu jednoduchšie a ekologickejšie. V prípade, že sa týmto zákonom riadite, všetko je v najlepšom poriadku. Ak však prípadná kontrola nájde nedostatky, skôr či neskôr ich budete musieť vyriešiť.

§ 97 zákona o odpadoch

Pokiaľ podnikáte s odpadom alebo odpad produkujete, bude potrebné získať súhlas od orgánov štátnej správy odpadového hospodárstva. Rozličné súhlasy získate pomocou žiadosti pre Okresný úrad životného prostredia a sú závislé od charakteru vášho podnikania. Ak napríklad chcete prevádzkovať zariadenie na zhodnocovanie, zneškodňovanie či zber odpadov, bude potrebné získať  súhlas, ktorý vám toto podnikanie povolí. Medzi ďalšie súhlasy podľa § 97 zákona o odpadoch môžeme zaradiť napríklad súhlas pre zhodnocovanie alebo zneškodňovanie odpadov mobilným zariadením, rekultiváciu skládky alebo jej uzavretie či zneškodňovanie odpadov z výroby rôznych látok.

Súhlas § 97
Súhlasy § 97

Najčastejšie súhlasy v prevádzkach

písm. c) prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov 

V prípade, že plánujete prevádzkovať zariadenia ktoré zhodnocujú odpady. Napríklad triediace linky, drvenie odpadu na menšie frakcie, lisovanie odpadového papiera alebo plastov, recyklácia odpadového oleja a iné činnosti súvisiace so zhodnocovaním odpadu. 

písm. i) zhromažďovanie odpadov držiteľom odpadu bez predchádzajúceho triedenia, ak vzhľadom na následný spôsob ich zhodnocovania alebo zneškodňovania nie je triedenie a oddelené zhromažďovanie možné alebo účelné

(oprávnenie miešať odpady v jednej nádobe namiesto separácie)

V prevádzkach sa často používa súhlas na zhromažďovanie odpadu bez predchádzajúceho triedenia. Jedná sa o situáciu kedy oddelené zhromažďovanie na rôzne katalógové čísla odpadu nie je technicky možné alebo účelné. Napríklad zhromažďovanie motorového a prevodového oleje v jednej nádobe v praxi uľahčí jeho zber ako aj zvoz. Tieto odpady sa zhodnocujú v koncových zariadeniach spolu, preto ich triedenie je bezúčelné. Ďalším príkladom je, ak sa viacero druhov odpadu likviduje v rovnakom koncovom zariadení – skládky, energetické zhodnocovanie, je možné tieto odpady skladovať zmiešané spoločne.

písm n) odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácnosti

(nemusíte platiť za likvidáciu istých materiálov ako je napr. drevo / IBC obaly ale odovzdáte ho zamestnancom, čo môže byt pre nich aj istý benefit)

Súhlas je potrebný v prípadoch, keď vám z výroby ostávajú materiály, ktoré majú potenciál na využitie v domácnosti. Napríklad atypické palety alebo rôzne drevené odrezky sa môžu využiť v domácnosti ako stavebný materiál alebo aj palivové drevo. Prázdne nádoby – IBC obaly na zachytávanie dažďovej vody v záhrade. Tu musíme upozorniť na fakt, že všetky materiály odovzdávané do domácnosti nesmú mať znečisťujúci charakter.

Napr. IBC obal po reznej emulzii nie je vhodný na zachytávanie vody, pretože si s ním môžete kontaminovať pôdu v záhrade.

písm o) látka alebo hnuteľná vec sa považuje za vedľajší produkt, a nie za odpad

V prípade, že vám vo výrobe vznikajú materiály, ktoré vedia byť bez ďalšej úpravy spracované ako vstup do výroby v inej prevádzke. *Môžu to byť napríklad odpadové piliny čisté, ktoré sa v inej prevádzke dajú lisovať do peliet, alebo odrezky z bitumenu, ktoré sa priamo zapracujú do asfaltových zmesí, alebo zvyškové produkty z rastlinnej výroby, ktoré by sa inak klasifikovali ako odpad, ale našli sme im ďalšie využitie napríklad ako prísada do kŕmnych zmesí.

písm p) vykonávanie prípravy na opätovné použitie

Repasujete na zbernom dvore vyhodený nábytok, ktorý ďalej ponúkate napr. v lokálnom REUSE centre – centrum opätovného použitia? Musíte si požiadať o povolenie na repas. nábytku. Alebo renovujete poškodené odpadové palety tak, že ich rozoberáte a následne znovu kompletujete? Rovnako musíte byť na túto činnosť súhlas na prípravu na opätovné použitie, teda formu oprávnenia na jej vykonávanie …

Všetky formy činností, na ktoré je potrebné žiadať o súhlas  Okresný úrad životného prostredia sú vypísané v tejto časti zákona o odpadoch § 97 zákona o odpadoch.

A čo to pre vás znamená?

„No dobre, ale čo to pre mňa znamená“, pýtate sa.

Okrem toho, že sa vyhnete nepríjemným postihom za „nelegálne podnikanie“, môžete v niektorom prípade znížiť náklady spojené s likvidáciou odpadu – od jeho zberu cez jeho skladovanie až po konečné zneškodňovanie odpadu. Vo výsledku tak ušetríte financie nielen vďaka vyhnutiu sa pokutám od SIŽP, ale aj vo forme efektívnejšej práce s odpadovým materiálom.

Súhlasy podľa § 97 zákona o odpadoch sú dôležité nielen pre aktuálne spoločnosti, ale aj pre tie, ktoré ešte len premýšľajú nad svojim pôsobením a chcú začať s odpadom podnikať. Vždy je lepšie mať žiadosti pripravené a vybavené vopred a s ľahkosťou sa tak vrhnúť do nového podnikania.

Veľa firiem sa však v tejto oblasti neorientuje alebo ju vedome odsúva. Rozumnejšou voľbou je mať spoľahlivého partnera, ktorý vám poradí a nasmeruje vaše podnikanie na správu cestu. V Envirolegal ponúkame firmám služby a poradenstvo týkajúce sa odpadového hospodárstva a pomôžeme vám aj pri vybavovaní žiadostí pre súhlasy podľa § 97 zákona o odpadoch. Túto problematiku môžete nechať v celom rozsahu na nás a vy sa tak môžete venovať svojmu podnikaniu a iným dôležitým činnostiam. Vyhnite sa nepríjemným pokutám zo strany úradov a vložte zodpovednosť do našich rúk!