Reforma stavebných odpadov schválená!

Cieľom novely je prispieť k rozvoju cirkulárnej ekonomike, teda obehového hospodárstva predchádzaním vzniku stavebného odpadu a výrazným zvýšením miery recyklácie stavebných odpadov. Novou povinnosťou stavebníka (ten, komu bolo vydané stavebné povolenie) bude zabezpečiť 70 %-né zhodnotenie a recykláciu stavebného odpadu a odpadu z demolácií pri stavbách nad 300 m2 zastavanej plochy.

Novela nadobudla účinnosť 1. 7. 2022. Vykonávacia vyhláška o stavebných odpadoch a odpadoch z demolácií tu.

Ekologické smery sa uplatňujú už v každom odvetví a je málo takých, u ktorých je ekológia dôležitejšia ako pri odpade. Kompetentné orgány sa konečne dostatočne venujú aj ochrane životného prostredia pri práci s odpadom, a tak často prinášajú reformy, ktoré mnohým síce spočiatku budú vadiť, v širšom horizonte však práve pomôžu našej planéte. Reforma nakladania so stavebným odpadom je jedným z takých krokov.

Selektívna demolácia – recyklačný potenciál stavebného odpadu

Aj keď má stavebný odpad v ideálnom prípade veľký potenciál na znovu-využitie, na Slovensku to tak, žiaľ, nie je. Podľa viacerých prieskumov sa do ďalšieho obehu dostáva iba niečo vyše 50% stavebného odpadu, čo je v porovnaní s ostatnými krajinami nízke číslo. Takýto nevyužitý odpad potom ostáva na skládkach a znamená záťaž nielen pre životné prostredie, ale aj pre naše peňaženky. Výsledkom je potom kúpa nových stavebnín, ktoré sa po rokoch opäť stávaj odpadom – a takto dookola.

Úlohou novej reformy bude tento cyklus ak aj nie zastaviť, tak aspoň výrazne spomaliť. Cieľom je dosiahnutie 70% hodnoty recyklácie stavebného odpadu, maximalizácia jeho opätovného využitia či výrazné zníženie uhlíkovej stopy pri stavebných činnostiach. Pri dodržiavaní povinností tak môžeme zanechať pre ďalšie generácie o čosi čistejší svet.

Aké budú povinnosti?

  1. Pokiaľ realizujete stavbu nad 300 m², vašou povinnosťou bude recyklovať minimálne 70% stavebného odpadu, ktorý vytvoríte. Menšie stavby sú od tejto povinnosti oslobodené z toho dôvodu, aby sa táto povinnosť netýkala stavieb rodinných domov.
  2. Selektívnu demoláciu ďalej budete musieť vykonávať v súlade s  vyhláškou, platnou od 1. 7. 2022. To znamená zabezpečiť postup demolačných činností a triedenie stavebných odpadov a materiálov tak, aby sa dosiahla  70% miera zhodnotenia stavebného odpadu. Výstupu z recyklácie je možné použiť na danej stavbe do zásypov.
  3. Už pred vznikom odpadu budete musieť doložiť uzatvorenú zmluvu s oprávnenou organizáciou na recyklovanie stavebných odpadov – v tomto prípade aj pri svojpomocných, menších stavbách. 
  4. Najneskôr 3 dni pred začiatkom prác budete musieť oznámiť príslušnému okresnému úradu životného prostredia spôsob selektívnej demolácie a plánovaný spôsob zhodnotenia či zneškodnenia stavebného odpadu, ktorý počas stavby vytvoríte. Po ukončení demolačných prác (najneskôr do 90 dní) podať ohlásenie príslušnému okresnému úradu (odbor starostlivosti o ŽP). Ohlasovať sa bude druh, kategória a množstvo odpadu ako aj spôsob jeho zhodnocovania alebo zneškodňovania. Vzor ohlásení bude ustanovený vo vykonávacej vyhláške v Prílohe č. 2 a 3.

Pôvodca odpadov (stavebník), ktorému bolo vydané povolenie do 30. júna 2022 podľa § 54, 55, 57 a 88 až 93 stavebného zákona (č. 50/1976 Zb.), ide najmä o stavebné povolenie, je povinný zosúladiť nové povinnosti do 1. 1. 2023. Pokuty sa budú pohybovať vo rozmedzí 1 200 – 120 000 EUR.

Kritéria na vedľajší produkt

Po splnení určitých podmienok sa pri výkopovej zemine, vyfrézovanom asfalte a odstránených stavebných materiáloch už nebudú musieť aplikovať požiadavky na dodržiavanie povinností držiteľa odpadu. Znamená to, že nepôjde o odpad, ale materiál. Tým pádom nebudete musieť viesť evidenciu odpadu a ani ich ohlasovať vo vašom koncoročnom Ohlásení o vzniku odpadu a nakladaní s ním. 

Zdražovanie odpadov 

Zmenili sa sadzby v prípade 3 položky odpadov. Poplatky sa budú zvyšovať od 1. júla 2022, následne od roku 2023 a aj v roku 2024.

Od júla 2022 si za skládkovanie výkopovej zeminy držitelia odpadov priplatia 1 € na tonu. Výraznejší nárast nastane v prípade stavebných odpadov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 3 k zákonu 329/2018 – betón, tehly, škridly a obkladový materiál a keramika, zmesi betónu, tehál, škridiel, obkladového materiálu a keramiky, bitúmenové zmesi – O, štrk zo železničného zvršku a zmiešané odpady zo stavieb a demolácií. Pri týchto odpadoch sa bude platiť od júla 2022 až 25 € a s ďalším zvyšovaním od 2023 a 2024.

V Martine dňa 1. 7. 2022

Mgr. Samuel Skokňa CEO Envirolegal